چکیدۀ کتاب استاد عشق

  • نویسنده: مهین تائبی
  • ناشر: نشر تخصصی الهیات مکین
  • سال نشر: 1398
  • تعداد صفحات: 210

زیارت عاشورا یکی از متون پر بار و آموزنده‌ای است که به خواندن آن تاکید فراوانی شده است و ثواب و فضایل زیادی بر آن شمرده‌اند. البته زیارت هر یک از امامان شیعه یا فرزندان پاک این خاندان آثار تربیتی و معنوی بر روح و عمل زائر می‌گذارد. در واقع زیارت، نوعی اعلام مواضع و روشن کردن خط مشی و موضع‌گیری اجتماعی و سیاسی انسان است.
یکی از نیازمندی‌های تربیتی انسان‌ها الگو و قانون مجسم است و چه الگویی بالاتر از پیامبر(ص) و اهل بیت ایشان که به واسطه عصمت و دور بودن از لغزش، همه حرکات آنان قابل اقتدا و تاسی است. از طرفی تاریخ، قابل تکرار است چرا که انسان‌ها سازنده تاریخ‌اند و همه انسان‌ها از فطرت و روحیات مشترکی برخوردارند، از این رو می‌بینیم که خداوند متعال نیز برای درس‌آموزی ما انسان‌ها قصص و سرگذشت‌هایی را در قرآن بیان فرموده است تا از این طریق صفات انسان‌های پاک یا پلید را برای ما توصیف نماید.
در زیارت‌نامه‌ها نیز که مجموعه‌ای است از فرهنگ متعالی شیعه، تعالیم ائمه(ع)، اخلاقیات ارزش‌های انسانی، تاریخ صحیح، روش درست زندگی، افشای چهره ستمگران، آشنایی با شئونات نبوت و امامت و ده‌ها مسئله مهم دیگر، همین هدف را دنبال می‌کنند.
السلام علیک که می‌گوییم اگر واقعاً بدانیم در مقابل حضرت ایستاده‌ایم، آن وقت مودب و با احترام سلام می‌دهیم و خودمان را در محضر امام حسین علیه‌السلام قرار می‌دهیم
در زیارت عاشورا با دو دسته از انسان‌ها روبه‌رو می‌شویم. یک دسته، انسان‌های پاک و دیگر انسان‌های پلید، که هر دوی این صنف امروزه در جوامع بشری وجود دارند و همین باعث شده که قصه عاشورا تا همیشه و تا زمانی که شب و روز برپاست و خورشید و ماه حرکت می کند، باقی بماند. از این رو می‌بینیم که در روزگار ما و در هر روزگاری، مسئله عاشورا امری زنده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *