نگاهی گذرا به زیارت عاشورا – قسمت دوم

✳️ بحث عبد

◾️🍃 «السَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ» تکلیف همه ما با همین سلام معلوم می‌شود، یعنی اگر عبد خدا شویم اباعبدالله علیه‌السلام مقام پدری‌ما را به عهده می‌گیرند و هیچ کم و کسری در دنيا و قيامت نخواهيم داشت؛

🔹 این راه راهی است که حتما باید عبودیّت در آن لحاظ شود، باید بنده شد، بدون بندگی حرکت در این مسیر ممکن نیست، با ریختن چند قطره اشک، گفتن چند سلام، سینه زدنی چند و سیاه پوشیدن عنوان بندگی خالصانه بر ما بار نمی‌شود.

🍀 برای بنده شدن و برای آنکه حضرت پدری ما را به عهده بگیرند باید شکل پدر شد، باید شباهتی به ايشان پیدا کرد فرزند باید شبیه پدرش باشد. آنچه در این میان به طور جدی لازم است بندگی است و ما در این ایام به تفسیر و توضیح کلمه عبد می‌پردازیم.

💠 توضیح و تفسیر کلمه عبد

🍀 امام صادق علیه‌السلام در تفسیر کلمه عبد در کتاب شریف مصباح الشریعه می‌فرمایند: عبد از سه حرف تشکیل شده است:

🌀 عین: نماد علم است، امکان ندارد کسی عبد خدای سبحان (عبدالله) باشد اما جاهل بماند. اگر عبد خدا شود یک مدرسه شبانه‌روزی برایش باز می‌شود و معلّمین این مدرسه پیغمبر و آل پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلم‌اند.

📔 قرآن می‌گوید:

🔆 «…يُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ…»
🔆 «…آنها را پاک کند و کتاب و حکمت بیاموزد…»

🔹 مادام آموزش و پرورشی است، ممکن نیست عبد باشیم و جاهل بمانیم؛ اولین حرف عبد، عین است و عین به فرموده امام صادق علیه‌السلام نماد علم است، یعنی اولین قدمی که باید برداشته شود تا اباعبدالله پدری ما را به عهده بگیرند با معرفت شدن و عالم بودن است.

✨ بی‌معرفت مباش که در من یزید عشق
✨ اهل نظر معامله با آشنا کنند

🔹 هر چه میزان علم و معرفت ما افزون شود اولین گام در مسیر بندگی را محکم‌تر و استوارتر برداشته‌ایم، عبودیّت ما را از جهالت خارج می‌کند از همین روست که اولین رمز بندگی (علم) است چون عمر کوتاه است باید اولویّت‌ها را آموخت، علومی را بیاموزیم که بعد از مرگ حسرت نخوریم.

🔆 «اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عِلْمٍ لاَ يَنْفَعُ…»

🍃 در زیارت عاشورا می‌گوئیم: «السَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ» و با این سلام از حضرت درخواست می‌کنیم ،پدری ما را به عهده بگیرند، این پدر با همه پدرهای عالم متفاوت است بابایی است که همه جا سخن وي نفوذ دارد، اگر حضرت پدری ما را به عهده بگیرند اصلاً دغدغه و نگرانی باقی نمی‌ماند امّا اولین اقدام این سرپرستی آنست که بخواهیم از جهل جدا شويم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *